Choć wydaje się to oczywiste, nie każdy rodzic musi mieć wyobrażenie o zajęciach, jakie odbywają się w przedszkolu. Z uwagi na zmieniające się czasy oraz większą świadomość pedagogów godziny w placówce urozmaicane są przez zabawy edukacyjne, a nawet zajęcia ruchowe, mające wpłynąć na ogólną poprawę rozwoju organizmu malucha. Większą uwagę do różnorodności zajęć przykładają przede wszystkim przedstawiciele prywatnych placówek, jednakże coraz większa liczba publicznych przedszkoli także poszerza swoją ofertę dla dzieci. O czym mowa?

Nauka w sali lekcyjnej

Zajęcia w przedszkolu mają przygotować dzieci do późniejszych zajęć w szkole podstawowej. To także tu dużą rolę ma nauka podstawowych interakcji z rówieśnikami. Poprzez wspólną zabawę, poznawanie liter oraz rozmowę z innymi dziećmi maluchy przygotowują się do nauki w późniejszych latach szkolnych. Obok przedszkoli funkcjonują także placówki dla młodszych dzieci, które nawet od pierwszego roku życia mogą mieć kontakt ze swoimi rówieśnikami. Miejsca takie jak żłobek w Legionowie skoncentrowane są na organizowaniu zajęć według możliwości maluchów- obok czasu na zabawę funkcjonuje pora drzemki.

Zajęcia ruchowe

Nie wolno zapominać, że w coraz większej ilości placówek minimum raz w tygodniu dzieci odbywają zajęcia ruchowe. Proste ćwiczenia fizyczne w połączeniu z zabawą mają przyzwyczaić dzieci do aktywności i pokazać im, że jest ona czymś interesującym. Zajęcia ruchowe budują koordynację dzieci, uczą je prawidłowego oddychania, a niekiedy korygują wady postawy.