Wielu z rodziców wysyłających swoje dzieci do przedszkola nie ma większego wyobrażenia na temat zajęć, jakim będą one poddawane w placówkach. Okazuje się tymczasem, że obok tradycyjnego zapoznawania się z literkami i cyframi oraz budowaniem pierwszych przyjaźni dzieci biorą udział w… zajęciach sportowych. Taki system przyjęło między innymi przedszkole w Zegrzu, gdzie prawidłowy rozwój dzieci wspierany jest także poprzez proste zajęcia fizyczne. W czym właściwie pomocne są sportowe ćwiczenia dla najmłodszych?

Aktywność fizyczna dzieci

Ciężko znaleźć dorosłą osobę, która miałaby w swoim przedszkolu zajęcia na sali gimnastycznej. Obecny trend na aktywność dzieci wypływa z większej świadomości na temat przydatnego wpływu sportu na zdrowie młodego człowieka. Ruch nie tylko poprawia jakość oddechu, lecz także poprawia wady postawy i uczy koordynacji, której budowanie jest bardzo istotne w najmłodszym wieku. Przedszkola nie zastępują tradycyjnej nauki i zabawy zajęciami sportowymi, lecz stawia na minimum godzinę ćwiczeń w tygodniu- oczywiście dostosowanych do możliwości najmłodszych.

Więcej chęci do nauki

Dzieci są najczęściej nieograniczonym wulkanem energii, stąd rozpierająca je chęć do zabawy skutecznie ogranicza możliwość skupienia się na poznawaniu liter, czy cyfr. W szczególności w prywatnych przedszkolach dużą uwagę przykłada się do organizowania czasu nauki dopiero po ruchowych zajęciach- nawet czasowe wyczerpanie energii dzieci pozwala bowiem na lepsze skupienie się na nauce, czy innych zajęciach wymagających koncentracji.