Niewiele z dorosłych obecnie ludzi pamięta, by w ich przedszkolu organizowane były zajęcia fizyczne. Tymczasem coraz więcej placówek dziś decyduje się na poszerzanie klasycznych zajęć dla dzieci o proste ćwiczenia połączone z zabawą. Ich rola jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju malucha, między innymi dlatego, że większość dzieci nie jest nawet zainteresowana zabawą na świeżym powietrzu na rzecz czasu przed telewizorem, czy komputerem. Jaka jest więc rola zajęć ruchowych w przedszkolu?

Korygowanie wad postawy

Przede wszystkim podstawowe zajęcia ruchowe pomagają w korygowaniu wad postawy u małych dzieci. W ich przypadku mogą bowiem występować groźne skrzywienia kręgosłupa, odstające łopatki, czy nienaturalnie wyginające się kolana, a niewykryte wady mogą w przyszłości poważnie wpłynąć na stan sprawności ruchowej. Ćwiczenia połączone z zabawą organizuje między innymi przedszkole w Serocku, Nieporęcie, czy Zegrzu, gdzie dzieci minimum raz w tygodniu uczą się poprzez ruch. W tym czasie wychowawca może kontrolować, w jaki sposób dziecko radzi sobie z poszczególnymi zadaniami oraz czy jego ciało wygląda prawidłowo.

Prawidłowy oddech i sprawność fizyczna

Obok dbania o postawę dzieci zajęcia ruchowe uczą ich prawidłowego oddechu oraz budują podstawową koordynację ruchową. Maluchy używają wówczas piłek, obręczy, rzadziej drabinek, które uczą ich prawidłowego chwytania przedmiotów, szybkiego reagowania na ruch innego dziecka i oddychania w czasie wysiłku fizycznego. Zadania dostosowane są do wieku maluchów i nie wymagają od nich ponadprzeciętnej kondycji.