Choć w Polsce nie ma obowiązku, by dziecko poniżej 6 roku życia uczęszczało do przedszkola coraz większa liczba rodziców decyduje się zapisać swoją pociechę do tej placówki. Istnieją nawet miejsca przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 roku życia, takie jak żłobek w Zegrzu, gdzie maluch ma okazję bawić się ze swoimi rówieśnikami. Wiele osób zastanawia się, jaki jest właściwie cel wysyłania dziecka do szkoły w tak wczesnym wieku twierdząc, że jest to zabieranie dzieciństwa. Jak jest w rzeczywistości i czy przedszkola są tak potrzebne, jak wskazują pedagodzy?

Relacje międzyludzkie

Obecność dzieci w przedszkolu jest bardzo istotna z punktu widzenia relacji interpersonalnych. W szczególności dziś zauważa się, że maluch nie posiada rodzeństwa, stąd ciężko by miał styczność z jakimikolwiek osobami w swoim wieku. Dopiero w przedszkolu ma szansę budować przyjaźnie, rozwiązywać konflikty i cieszyć się ze wspólnych przygód. Warto bowiem pamiętać, że nawet najbardziej troskliwi rodzice nie zastąpią maluchowi tego, kim może być dla niego dziecko w tym samym wieku.

Przygotowanie do szkoły

Jak sama nazwa wskazuje- przedszkole ma przygotować dziecko do nauki w szkole podstawowej. Poznawanie pierwszych liter oraz cyfr, a także sama idea nauki już od najmłodszych lat wpajana jest młodemu człowiekowi. Przeskok z przedszkola do zerówki, a następnie pierwszej klasy jest mniej drastyczny dla maluchów, które wcześniej miały styczność z placówkami edukacyjnymi, wczesnym wstawaniem i nauką połączoną z zabawą.